П'ятниця, 27.12.2024, 12:41
Вітаю Вас, Гість
Головна » Статті » Історичні сторінки міста

У категорії матеріалів: 12
Показано матеріалів: 1-10
Сторінки: 1 2 »

Сортувати по: Даті · Назві · Рейтингу · Комментарям · Переглядам

Площа району - 632 кв. км.
Чисельність населення - 37,3 тис. осіб у тому числі міського населення 15,3 тис. осіб, сільського 22 тис. осіб.
Кількість населених пунктів - 35, у тому числі 1 місто (Христинівка), 1 селище міського типу (Верхнячка) та 33 сільські поселення.
Утворення району - 1923 рік
Районний центр - місто Христинівка.

     Христинівський район - західна окраїна Черкащини, одвічний хліборобський край. Його мальовничі краєвиди немов зійшли з полотен художника Васильківського. Давні писемні джерела засвідчують, що у другій половині XVI століття на місці нинішнього районного центру існувало поселення Хрестигород, яке було зруйноване кримськими татарами. Поселення відродилося під назвою Христинівка. Найвірогідніше через те, що знаходилося на перехресті двох великих шляхів:чумацького (з Київщини до Криму) та торгового (із Поділля через Гайсин, Умань до Дніпра).



Історичні сторінки міста | Переглядів: 3906 | Додав: Татіка | Дата: 18.02.2013 | Коментарі (1)


   До 1917 року Христинівка була повітовим містечком Київської губернії. З 1860 року діяла церковна-парафіяльна школа, з 1880 року – двокласне міністерське і двокласне залізничне училище. Але ніяких відомостей про їх бібліотеки того часу в архівах району немає.

   Однією з найстаріших бібліотек в районі є бібліотека Верхняцької дослідно-селекційної станції, яка існує з 1902р., з часу створення самої селекстанції. Під час Великої Вітчизняної війни селекстанція і її бібліотека були евакуйовані за Урал. У фонді бібліотеки, який нараховує 15100 примірників, багато наукових праць із селекції рослин , з історії даної галузі. Бібліотека має алфавітний і систематичний каталоги. Обслуговує спеціалістів і науковців-селекціонерів. В бібліотеці 100 читачів. Бібліотека має приміщення 70 кв.м, 10 місць в читальному залі.



Історичні сторінки міста | Переглядів: 716 | Додав: Татіка | Дата: 18.02.2013 | Коментарі (0)


Їх прийняла війна, лишивши списки
Загиблих в праведнім бою,
Застигли в тузі обеліски
В гранітнім кам’янім строю.

Історичні сторінки міста | Переглядів: 1808 | Додав: Татіка | Дата: 18.02.2013 | Коментарі (0)


Христинівка — місто на Придніпровській височині, районний центр Христинівського району Черкаської області. Розташоване за 213 км на південний захід від обласного центру — міста Черкаси на вододілі річок Уманки, Конелки, Удича, Кублича та Гірського Тікичу. Залізничний вузол. Населення — 13 809 мешканців (2007) (12 100 у 1972 році)

Походження назви

      Щодо виникнення назви існує декілька легенд. Найбільш ймовірною є та, згідно якої виводять назву від перехрестя двох великих шляхів, де оселилися перші жителі Христинівки: чумацького (з Київщини до Криму) та торгового (з Поділля, через Гайсин, Умань до Дніпра).

Історія

      Територія сучасного міста, як свідчать археологічні знахідки, була заселена ще з IV століття до нашої ери. Поблизу міста виявлено залишки 3 поселень трипільської, 2 — білогрудівської, 2 — зарубинецької та 4 — черняхівської культур.
Вперше згадується під 1574 як містечко Христигород. 1629 року тут був 121 двір, що платив пану подимні податки. Між 1629 і 1643 роками кримські татари кілька разів руйнували його укріплення. Відроджене в середині XVII століття поселення почало називатись Христинівкою.

Історичні сторінки міста | Переглядів: 2900 | Додав: Татіка | Дата: 18.02.2013 | Коментарі (0)

     В’їзд в м.Христинівку, з боку с.Орадівки, частенько змушує задумуватись над змістом напису «Христинівка 1574». Безумовно, ця престижна дата належить, перш за все, селу Христинівці – найстарішому селу Уманщини, яке старіше від Умані на 42 роки. Тут протягом більш як 400 років одне покоління змінюється наступним і кожен теперішній житель навряд чи може щось сказати про своїх предків глибше п’ятого покоління, тобто часів відміни кріпосного права. А що було до цього, чи збереглися в літературі, архівах якісь історичні відомості про більш ранню Христинівщину?. І чому це село першим в краї було засноване козаками? Чи можна щось сказати про тих людей, які сюди першими приходили? Чи залишились їх нащадки тепер і хто ж вони? Ці питання давно цікавили жителів села. Христинівка вперше згадується в 1574 році, найближчий замок був в Немирові, але це місце козацтву було добре відоме, так як Северин Наливайко зі своїм козацьким війсь-ком в 1596 році перечікував тут зиму в Уманських та Севастянівських лісах, а далі пішов на Корсунь. Про Христинівку (Христиград) згадується в 1654 році, в період визвольної боротьби українського народу від польських магнатів Потоцького і Чернівецького. На початку 1665 року повстання проти польських панів охопило всю Правобережну Україну. Козацькі части-ни під керівництвом Івана Брюховецького і російського війська на чолі з П.Скуратовим і Василем Кікіним перейшли на Правобережну Україну і місцеве населення підтримало їх. У 16ст. і майже все 18 ст. на Правобережній Україні повновладними господарями були польські магнати, які всіляко гнобили населення. Селяни разом з козаками виступали проти польських і українських поневолювачів. Так у Христинівці 1608 році була знищена гребля ставка і спалений млин пана Свірського. Христинівчани брали участь у війні украї-нського народу 1648-1654 р.р. під проводом Б.Хмельницького. 1654 року за непокірність населення військо коронного гетьмана Чарнецького штурмом захопило і майже знищи-ло Христинівку. Але селяни не припиняли боротьби проти польської шляхти. Вони активно допомагали загонам уманського полковника І.Сербина, які 1665 року оволоділи багатьма укріпленнями, в тому числі і Христинівкою. В ті часи існував шлях з Черкас на Корсунь, Звенигородку та Вінницю і далі на Польщу, мабуть він таки йшов і через с. Христинівку, а валку возів супроводжували найманці-козаки, через це й знали її. Ця дорога є й тепер, але йде повз місто Христинівку, а в старі часи завдяки їй під Христинівкою в 1672 році, повертаючись з походу, тут зупинилось військо гетьмана Петра Дорошенка.


Історичні сторінки міста | Переглядів: 695 | Додав: Татіка | Дата: 18.02.2013 | Коментарі (0)

    
    Під впливом буржуазних реформ, які проводились у 60-70 рр XIX ст. в с. Христинівка відбулися помітні зміни, насамперед у соціально-економічній сфері. Внаслідок скасування кріпосного права селяни ставали особисто вільними, мали можливість купувати і продавати рухоме і нерухоме майно (включаючи землю). Водночас характер аграрної реформи створював умови для збереження землеволодіння поміщиків, обезземелення та майнове розшарування селянства. Після завершення промислового перевороту в регіоні розвиваються підприємства з вільнонайманою робочою силою, розширюється торгівля, будується залізниця. Спочатку планувалося спорудити станцію ІІ класу біля с. Шукайвода на землях поміщика Терещенка, який повинен був продати для цього 40 десятин чорноземних грунтів. Терещенко підкупив проектувальників і вмовив їх змістити станцію на невигідні для сільського господарства болотяні ділянки біля села Христинівка. Перед спорудженням станції були проведені дренажні, осушувальні роботи. За короткий строк створені будівельні артілі і розпочалися роботи по спорудженню паровозного депо, 48 квартирного житлового будинку для поїздних бригад. Умови праці були нелегкими. Робітники жили в сирих куренях і землянках, щодоби працювали по 12 годин.




Історичні сторінки міста | Переглядів: 990 | Додав: Татіка | Дата: 18.02.2013 | Коментарі (0)

Коли у серпні 1914 року розпочалася Перша світова війна, чоловіків призивного віку мобілізували в армію, за виключенням тих, хто працював на залізниці. Більшість із них загинули на фронтах, а багато з тих, що повернулися, були покалічені. Війна розорила малоземельних селян, які залишилися без основної робочої сили. Весь тягар перекладено на плечі жінок та дітей. Крім цього, вони стали виконувати окопні роботи, готували запасні лінії оборони , будували військові споруди на території Уманського повіту. Крім того, збільшувалися податки, а особливо повинності –гужова, утримання доріг тощо. Про важке становище селян у той час свідчать цифри: по 2,5 десятин землі – на кожне господарство, деякі сім’ї не мали коней, іншої худоби, середній врожай – 50 пудів (8,6 цнт). Коли у серпні 1914 року розпочалася Перша світова війна, чоловіків призивного віку мобілізували в армію, за виключенням тих, хто працював на залізниці. Більшість із них загинули на фронтах, а багато з тих, що повернулися, були покалічені.


Історичні сторінки міста | Переглядів: 741 | Додав: Татіка | Дата: 18.02.2013 | Коментарі (0)

Після завершення відбудови народного господарства більшовицька партія приступила до будівництва основ соціалізму. Таку назву отримали глибокі перетворення у всіх сферах суспільного життя. Спочатку рух за колективізацію відбувався згідно ленінських принципів добровільності, поступовості, шляхом переконання. Держава пробувала надавати допомогу бідняцьким господарствам. Для підвищення і зміцнення незаможницьких колективів губернський сільський банк надавав кредити: на придбання реманенту, на землеустрій та інший.


Історичні сторінки міста | Переглядів: 1019 | Додав: Татіка | Дата: 18.02.2013 | Коментарі (0)

64 роки минуло з того часу, коли прогриміли останні постріли Великої Вітчизняної війни. Давно залікувала рани полита кров’ю земля, та не стерти ніколи в пам’яті народній подвиг тих, хто не шкодуючи свого життя боронив рідний край від фашистської навали. 
       Ми пам’ятаємо і шануємо воїнів Великої Вітчизняної, схиляємо голови перед трудівниками тилу, розуміємо біль тих, хто був змушений жити в окупації і терпів знущання фашистів, зі скорботою слухаємо спогади дітей війни, чиї спогади чи не найвразливіші.
      Коли почалася Велика Вітчизняна війна, христинівці під керівництвом партійних і радянських органів віддавали все необхідне й можливе для боротьби з ворогом, послали на фронт своїх кращих синів.
       25 липня 1941р. лінія фронту вже проходила біля Христинівки. Два дні жорстокі бої з окупантами вели тут частини 6-ї і 12-ї армій Південного фронту. 27 липня загарбники захопили селище.


Історичні сторінки міста | Переглядів: 899 | Author: Учні Христинівської ЗОШ №2 | Додав: Татіка | Дата: 18.02.2013 | Коментарі (0)


  Влітку 1943 року російськомовні есесівці полювали на уманських партизан, а Христинівка стала свідком "розборок" між російськими козаками Гітлера.

   Як брати-слов’яни за українськими партизанами ганялися

   Від самого початку Великої Вітчизняної війни волелюбна гайдамацька Уманщина стала більмом на оці в окупантів. З одного боку, військова операція, вдало проведена тут німцями в 1941-му, принесла їм блискучу перемогу – повний розгром двох радянських армій і 103 тисячі полонених, включно з двома генералами-командармами. З іншого боку, у довколишніх лісах зразу виникло декілька партизанських загонів, які постійно поповнювали втікачі з "Уманської ями" – концтабору з досить-таки примітивною системою охорони. Партизанська війна в цьому краї не вщухала ані на день – доти, доки тут були окупанти. Останні жорстоко розправлялися з будь-яким натяком на партизанщину, попутно знищуючи і мирне населення. Найвідомішою стала історія села Острівець Уманського району, яке есесівці повністю спалили після того, як неподалік партизани знищили німецький обоз. В Острівці тоді розстріляли 156 ні в чому не повинних селян…



Історичні сторінки міста | Переглядів: 709 | Додав: Татіка | Дата: 18.02.2013 | Коментарі (0)

1-10 11-12

Христинівська Станція Юних Техніків © 2024
Всі права застережено. При повному чи частковому використанні матеріалів сайту посилання є обов'язковим!