П'ятниця, 27.12.2024, 13:19
Вітаю Вас, Гість
Головна » Гурток "Повітряні змії"
     Повітряний змій- це технічний засіб для вивчення повітряного простору, хоча дитина бачить в ньому насамперед незвичну іграшку.
      Повітряний змій – перший літальний апарат, який вигадало людство ще 4000 років тому. Він заворожував, надихав, змушував мріяти і фантазувати. Людина завжди прагнула піднятись у небо, і цю мрію вона здійснила. Перші згадки про повітряних зміїв зустрічались ще за два тисячоліття до нашого літочислення в Китаї.
      Конструювання зміїв швидко поширилось по країнах Східної Азії і найбільш бурхливого розвитку досягло в Японії на початку другого тисячоліття. Повітряні змії будували у вигляді риб, птахів, жуків, яких фарбували у яскраві кольори. Найбільш поширеним був змій дракон, який подібний до напівкрокодила – напівзмія. Можливо,саме з цією формою і пов’язана назва повітряний змій. Розміри зміїв коливались від десятків квадратних сантиметрів до сотень квадратних метрів. Пізніше повітряні змії стали виготовляти у вигляді плоскої рамки, обтягнутої папером чи тканиною.
     За свою тисячолітню історію в Японії повітряні змії зазнали разючих змін. Основними причинами цього було те, що в Японії на той час уже був хороший папір і нитки із льону, а також міцний матеріал для роботи - бамбук. Але папір коштував досить дорого, тому лише заможні люди могли дозволити собі забаву повітряними зміями. Хоча поступово змії отримали поширення і серед простих людей. Змії набули популярність, і по всій Японії почали створювати різні види повітряних зміїв. Їх „золотий вік” настав в ХVII-ХIХ ст. Крім класичних квадратних , прямокутних, шестикутних форм, почали з’являтися змії у вигляді дивовижних коробок, трубок, які інколи складались із багатьох ланок. Їх конструкції дозволяли також створювати звукові ефекти, наприклад хлопання крил або шурхіт. Досить часто на них прикріплювали свистки, які видавали самі неймовірні звуки – від страшного гуркоту до тоненького писку. На Русі повітряні змії появились близько 1200 років тому. Цікаві старовинні записи про те, що в 906 році київський князь Олег використовував повітряних зміїв при осаді Царгорода (Константинополя). Піднятих у повітря фігурних повітряних зміїв у вигляді коней і вершників він застосовував для залякування ворога.
    Та тривалий час змії не знаходили широкого використання. Лише в другій половині ХVIIIст. їх стали використовувати для наукових робіт. Фізики використовували повітряні змії у вигляді плоскої або коробчастої рамки, обтягнутої папером чи тканиною. Так , англієць А. Вільсон в 1709 році за допомогою змія піднімав термометр для вимірювання температури повітря та для проведення дослідів по вивченню такого явища, як блискавка. Запускав повітряних зміїв і російський вчений М. В.Ломоносов для вивчення верхніх шарів атмосфери та блискавки. 1752 року американець Б. Франклін за допомогою повітряного змія підтвердив електричну природу блискавки.
     З 1894 року повітряні змії почали систематично використовуватись для дослідження верхніх шарів атмосфери. За їх допомогою на висоту 3–4 км піднімали самописні прилади, які визначали швидкість вітру, температуру повітря, величину атмосферного тиску. З 1856 року розпочалися спроби випробувачів піднятися над землею за допомогою повітряного змія. Першу таку спробу здійснив француз Ле Бриз, а за ним і ще декілька випробувачів, але вантажопідйомність зміїв з однією площиною була все ж недостатня, щоб підняти великий вантаж. Значні вдосконалення в конструкцію змія вніс австралієць Харграв. Його змій складався із декількох паралельних площин, що значно збільшило вантажопідйомність, а головне – здатність триматися в повітрі. Ці змії пізніше стали називати коробчастими. Творець першого в світі літака А.Ф.Можайський, досліджуючи можливість літати на нерухомо закріплених крилах, побудував оригінальний повітряний змій-планер і в 1873-1876 рр. здійснював на ньому польоти.
    На порозі ХХ ст. винахідник радіо А. С. Попов використовував повітряних зміїв як антену для радіоприймача. На початку ХХ ст. їх стали використовувати в армії. Під час військових дій повітряні змії використовувались для спостережень, коректування вогню, розкидання листівок. 1899 року на маневрах Київського військового округу група солдатів підняла у повітря ‘’потяг’’ з кількох коробчастих зміїв. ‘’Хвостовим вагоном’’ цього ‘’ потягу’’ був невеличкий плетений кошик, в якому сидів їхній командир – капітан Семківський. Політ був безпечний, адже навіть якби поламався якийсь змій, решта утримували б пасажира у повітрі. У разі потреби змієнавти могли б позбутись кількох зміїв, так, як це роблять мореплавці, прибираючи зайві вітрила. Опускали змійкові кораблі за допомогою лебідки, яка змотувала трос.
    В 1902 році на крейсері „ Лейтенант Ільїн” проводили підйом спостерігача на висоту близько 300 м за допомогою зв’язки повітряних зміїв – змійкових потягів. Через рік англійський авіатор С.Коді переплив протоку Ламанш на човні, якого буксирував повітряний змій. В обох випадках використовувались коробчасті змії Л.Харграва.           
  Талановитий український авіаконструктор Григорій Чечет спроектував і побудував у 1908 році трикутного коробчастого змія з оригінальним відкрилком. Дослідні польоти він проводив у Криму. В 1931 році на Всесоюзних змаганнях авіамоделістів у Москві проводився підйом на висоту 10-15 метрів деяких учасників змагань на потязі з повітряних зміїв, побудованих київськими авіамоделістами. В 50-х роках саратовські авіамоделісти створили зразок повітряного змія, що з успіхом застосовувався під час антарктичної експедиції Академії наук для вивчення нижніх шарів атмосфери. В наші дні з розвитком авіації, космонавтики роль повітряних зміїв в метеорології і аерофотозніманні сильно зменшилась, а ось в авіамоделізмі, сигналізації, в розважальних і спортивних цілях – зросла. У деяких країнах проводяться свята і фестивалі повітряних зміїв. У Японії щорічно проводиться національний фестиваль повітряних зміїв довжиною 20-25 м. З 1963 року по всій Польщі проводиться свято повітряного змія, у якому беруть участь молоді конструктори. На Україні з 2001 року проводиться Міжнародний фестиваль повітряних зміїв «Кольорове небо» у м.Скадовську, ініціатором якого є Ємельянов Володимир Костянтинович. Творча думка винахідників багатьох країн народжує все нові і нові конструкції повітряних зміїв: плоских і коробчастих, надувних і роторних
Категорія: Гурток "Повітряні змії" | Переглядів: 1566 | Додав: Ракета1 | Дата: 18.02.2013 | Коментарі (0)

       Запуск повітряних зміїв багато хто вважає дитячою забавою. Але це не так. За кордоном змагання повітряних зміїв стало захоплюючим заняттям людей різного віку. Немало майстерності і видумки потрібно, щоб спроектувати і побудувати апарат, конструкцію якого підказала фантазія.
       Конструювання повітряних зміїв можна розпочинати з молодшими школярами керівниками гуртків та вчителями які організовують технічну творчість. Розпочинати її потрібно з конструювання найпростіших повітряних зміїв. Без знання законів оточуючого світу, розвиненої фантазії неможливо творити щось нове, оригінальне. Повітряний змій якраз і є зручною іграшкою для пізнання законів природи, знайомства з законами аеродинаміки, розвитку конструкторських здібностей, фантазії, просторового мислення.
      При виготовленні повітряних зміїв учні навчаються розуміти схеми, креслення; вивчають особливості властивостей різних матеріалів, з яких виготовляються найпростіші повітряні змії(папір, плівка, деревина, пластик, фарба, нитки, місінь, клей, скотч); знайомляться з елементами художнього оформлення та дизайну, з прийомами і методами роботи з матеріалами, інструментами. А процес вдалого запуску змія викликає в дітей масу позитивних емоцій.
      Основна мета занять – залучити дітей до виготовлення повітряних зміїв; розвивати конструкторські здібності; виховувати в учнів охайність, точність, творчий підхід до праці, волю в подоланні труднощів; ознайомити з історією виникнення і розвитку повітряних зміїв, їх будовою, авіаційною термінологією, прийомами роботи з інструментами; захопити дітей любов’ю до неба на все життя.
Категорія: Гурток "Повітряні змії" | Переглядів: 763 | Додав: Ракета1 | Дата: 18.02.2013 | Коментарі (1)


Христинівська Станція Юних Техніків © 2024
Всі права застережено. При повному чи частковому використанні матеріалів сайту посилання є обов'язковим!